For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Millionkapper og pavehatter gjør ingen til prest

«Hyrdestaver, høye hatter og kapper til millioner gjør nok ingen til prest for Gud», mener innsenderen. Bildet viser katolske kardinaler i St. Peters basilika i Vatikanet.
Publisert Sist oppdatert

Å trampe rundt i salaten er sjeldent en god idé. Så var det vel det han noe uforvarende gjorde, evangelisten Jørn Strand. Nå gikk jo Strand på kjente og veloppgåtte stier i sin kritikk av den romersk-katolske kirken. Det som plasserte salaten under føttene var nok timingen. 

Når så Sten Sørensen, Øystein Gjerme og Vebjørn Selbekk følger opp med forsvar, motsvar og tilsvar, er debatten, selv om den er sprikende, i gang. Den bør være velkommen. Og så trenger vi nok alle litt selvinnsikt og ydmykhet.

For hvem av oss har vel helt rett teologi? Eller hvem av oss «sitter på alt vitet»? Det er jo heller ikke vanskelig å finne feil innenfor pinsekarismatikken, Den norske kirke eller blant trosmenighetene. Spørsmålet blir selvsagt hva som er vår målesnor. Hva er det vi retter oss etter? Hva holder vi for å være sant? 

Powered by Labrador CMS