Debatt
ABORT: Uenigheten som finnes i det politiske miljø om spørsmålet, viser at det fortsatt finnes noen grad av uro over muligheten for abort, skriver formann Jan Bygstad og styremedlem Ole Fr. Kullerud i FBB om her.
Gorm Kallestad/NTB/NPK
Menneskeverd uten grenser
Abort har det siste året på ny blitt aktuelt i det politiske ordskiftet i landet vårt ved forslaget om å utvide grensen for når kvinnen selv kan velge å avbryte svangerskapet til inntil attende eller 22. uke.
Konteksten for denne debatten er annerledes enn den fra andre halvdel av 1970-tallet da gjeldende abortlov ble vedtatt. Den gangen var abortdebatten del av den bredere brytningen om samfunnets kristne verdigrunnlag.
Hvilke muligheter gir imidlertid den fornyede debatten oss til å vitne om et kristent syn på abort i dagens postkristne samfunn og til å støtte mennesker som har vært gjennom abort eller står overfor valget om å gjennomføre et svangerskap? For Bibel og Bekjennelse (FBB) vil i denne situasjonen peke på følgende: