GLOBAL UTFORDRING: Den globale pandemien gjør at vi på en ny måte forstår at det betyr noe hva vi gjør lokalt i Nordre Follo kommune, samtidig som er vi helt avhengige av hva som gjøres i Wuhan i Kina og Bamako i Mali, skriver forfatteren av dagens Innspill. Bildet viser elever ved en skole i Bamako.
Foto: Nicolas Remene / AFP / NTB
«Me seile i same båd»
Er det en ting koronapandemien har lært oss, er det at ingen er sikre mot kriser.
«Me seile isame båd liga redde i dårligt ver og sjøen e liga våd same ka for tro og mål me har same ka for et parti me tar same ka så må me holda fred ombord»
Teksten ble skrevet av Erik Hillestad for Sigvart Dagsland i 1987. Men budskapet er fortsatt høyaktuelt. Uttrykket «vi er i samme båt» er mye brukt det siste året. Den globale pandemien gjør at vi på en ny måte forstår at det betyr noe hva vi gjør lokalt i Nordre Follo kommune, samtidig som er vi helt avhengige av hva som gjøres i Wuhan i Kina og Bamako i Mali.
Vi har sett en hel verden i lockdown, med jevnlige utbrudd i ulike land. Pandemien har rammet alle samfunn og har vist at ingen er sikre mot kriser. Likhetstrekkene med klimakrisen er slående.