| Debatt
Målet vårt er at elevene skal finne igjen gnisten
SUKSESS: Vi har flere titalls historier om elever som nå er i gang med videregående, som har fullført videregående eller som nå er i jobb, skriver Ruben Lie Monsen.
Sjøholt Folkehøgskole
Hvorfor sitte ute, når alt håp er inne? Eller omvendt, var det kanskje? «Hvorfor sitte inne, når alt håp er ute?» Dette er et sitat som jeg har sett påskrevet på ulike klesplagg for friskuser, men det er ikke sant. Det er ikke sant dersom du står i det som samfunnet definerer som utenforskap, og særlig ikke for de som defineres som unge i utenforskap.
Fylkesstatistikk 2024 for Møre og Romsdal, kapitel 11 om Helse og levevilkår, maler opp et dystert bilde om ungt utenforskap. Der står det at en større del av ungdommen i alderen 15–29 år nå står utenfor arbeid, utdanning og tiltak. I 2023 var det 4.458 unge i denne situasjonen i Møre og Romsdal, det presiseres også at dette er en trend som ikke bare gjelder fylket Møre og Romsdal, men også nasjonalt.
Det er mange, veldig mange unge som står utenfor. Hva skyldes dette? Og hvordan kan vi hjelpe disse som står utenfor, til å komme innenfor?