Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

🍁 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Kunnskap om DNA er det viktigste datagrunnlaget for å kunne forstå biologisk liv 

LIVETS HEMMELIGHET: DNAets struktur og funksjon ble oppdaget i Cambridge. På bildet står Steinar Thorvaldsen utenfor den puben der denne oppdagelse ble feiret.
Publisert Sist oppdatert

Jeg har gjennom årene vært tilskuer eller deltaker i mange debatter omkring evolusjonsteorien, både i Dagen, Vårt Land, NRK og internasjonalt. Ofte blir temperaturen så høy at det til forveksling likner på en politisk debatt der man prater på ulike måter og mye forbi hverandre. Jeg synes dette er unødvendig da saken fortjener noe bedre. Derfor skriver jeg dette forsøket på en liten faglig oppdatering om hvor saken nå står.

Noen finner fasit og den åpenbare sannhet i det som fossilene viser oss, andre mener fasit er å finne i Bibelen. Begge disse posisjonene er helt greie som personlige standpunkter. Men som kjent har du ikke et faglig argument eller begrunnelse ved å se i fasiten. Man må også se på den vitenskapelige jobben basert på de reglene som gjelder for vitenskapelig virksomhet. 

Sammen med gode universitetskolleger har jeg selv fått bidra i denne forskningen. Det er skrevet flere faglige artikler i gode tidsskrifter der referanser og detaljer er å finne. De mer tverrfaglige perspektivene kan eventuelt komme inn i etterkant og legger ingen avgjørende premisser for rent faglig ekskurs. 

Powered by Labrador CMS