For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

MUNNKURVAVTALE: Det er generalsekretær Geir Morten Nilsen (bildet) som er mannen bak avtalen, skriver Nils-Petter Enstad.

KrF og munnkurven

Publisert Sist oppdatert

«Det er greit å få bekreftet at det var klokt å avslutte ens arbeidsforhold i KrF på et tidspunkt da det kunne skje med de positive følelsene noenlunde intakt», var min umiddelbare reaksjon da jeg leste om «munnkurvavtalen» som oppsagte KrF-ansatte har fått seg forelagt, og som flere av dem visstnok også har skrevet under (Dagen på nett 10. mai).

Ifølge samme kilde krever avtalen at «negativ omtale av hverandre skal ikke forekomme», og de tidligere ansatte skal heller ikke «lage, publisere eller kommunisere uttalelser eller meninger som er nedsettende» eller «inneholder kritisk omtale av den andre parten».

Det er generalsekretær Geir Morten Nilsen som er mannen bak avtalen (å kalle noen «hjernen» bak en slik avtale vil jeg reservere meg sterkt mot!). Han hevder at det er «vanlig», ved avslutning av arbeidsforhold «at det er elementer man er enige om at hører hjemme i samtalen mellom arbeidsgiver og arbeidstaker. Dette gjelder på alle typer arbeidsplasser, også i politiske partier», påstår han.

Powered by Labrador CMS