Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Kirken gjør jobben sin – og får kritikk fra Ottosen

KIRKENS OPPGAVE: Det Espen Ottosen etterlyser, er i praksis at kirken skal slutte å være kirke, skriver Ingrid Rosendorf Joys.
Publisert Sist oppdatert

Espen Ottosen hevder at kristne aktører er selektive, lettvinte og lite gjennomtenkte i sine uttalelser om innvandringspolitikk. Men det han beskriver som naivitet, er i realiteten kirkens helt legitime og tradisjonelle rolle: å løfte fram mennesker i nød, ikke å drive budsjettpolitikk.

Ottosen mener kirkens uttalelser overser innvandringens kostnader, integreringsutfordringer og belastningen på velferdsstaten. Han kritiserer kirken for ikke å gjøre de avveiningene politikerne må gjøre. Men det er ikke kirkens oppgave. Kirken er ikke et politisk utvalg. Den skal ikke produsere samfunnsøkonomiske analyser, men minne samfunnet om verdier som menneskeverd, ansvar og barmhjertighet.

Kirkens oppgave er derfor ikke å snakke som Finansdepartementet. Det Ottosen etterlyser, er i praksis at kirken skal slutte å være kirke.

Powered by Labrador CMS