For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

MESSIAS: Guds Sønn og Messias er ifølge både Jesus selv, disiplene, Jesu venner og Israels yppersteprest en og samme person, skriver Øystein Johnson.

Jesus – mer enn Messias

Publisert Sist oppdatert

For at ikke noen av Dagens lesere skal bli sittende igjen med et så blekt bilde av Jesus som Fred Hjortland fremhever i Dagen 11.1.22, setter jeg meg til tastaturet.

Jesus er nemlig ikke bare Messias, som Jehovas vitner og andre arianere vil ha oss til å tro. Selv er han ytterst forsiktig i sin bruk av Messias som selvbetegnelse. Menneskesønnen er hans selvpresentasjonsnavn. For den Messias Jesus fremsto som var noe langt mer og annerledes enn det jødene ventet på.

Han måtte som Herrens lidende tjener gå til korset. Og ved sin lidelse og soningsdød ga han alle som vil ta imot, frelse, hjertefred og mulighet til å leve og dø trygt i dette herlige evangeliske livssamfunnet.

Powered by Labrador CMS