For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Debatt

KNESSET: Israels nasjonalforsamling, lokalisert i Jerusalem.

Hvem truer Israels demokrati?

Publisert Sist oppdatert

I Dagen av 13. mars kunne man lese Per Haakonsens artikkel, som med all ønskelig tydelighet, viser at Israels Høyesterett har fått en makt som går på bekostningen av Knesset (Israels lovgivende forsamling).

Og at Høyesteretten har fått makt over saker som ligger utenfor dens kompetanseområde, som for eksempel landets sikkerhet. På dette punkt vil jeg komme med to eksempler.

Eksempel 1. I 1999 viste det seg at PLO brukte Orient House som ligger i landets hovedstad til sine ulovlige aktiviteter i byen. Derfor vedtok datidens Netanyahu-regjering å stenge stedet. Men Høyesterett beordret dets åpning.

Powered by Labrador CMS