| Debatt
Hamas gikk til granatangrep på to amerikanske hjelpearbeidere
NØDHJELP: FN anslår at over 500 palestinere er drept mens de forsøkte å få tak i mat og vann siden nødhjelpen ble gjenopptatt i mai, skriver innsenderen.
Jehad Alshrafi / AP / NTB
Det finnes knapt noe mer grotesk enn en gruppe som hevder å kjempe for sitt folk – og samtidig tyr til vold mot dem som prøver å redde dette folket fra sult og død.
I Gaza er dette nå virkelighet. To amerikanske hjelpearbeidere ble nylig såret i et granatangrep mot et hjelpesenter i Khan Younis. Ifølge Gaza Humanitære Stiftelse var det Hamas som sto bak. Ja, Hamas – den samme gruppen som påstår å representere det palestinske folket. I praksis gjør de det motsatte.
Dette er ikke en motstandsbevegelse. Det er en maktstruktur som setter sitt eget folk i skuddlinjen, bokstavelig talt. Hamas truer, skader – og nå også angriper hjelpearbeidere. Det er en systematisk undergraving av nødhjelp – og et direkte angrep på liv.