☀️ SOMMERKAMPANJE 1,- ut august

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

| Debatt

Friskoler skal ha valgfrihet når det kommer til avtaler

STØTTE: Nylig var det fanemarkering i Bergen der fagorganiserte fra store deler av landet hadde møtt fram for å støtte de streikende lærerne ved Bergen Kristne Grunnskole.
Publisert

Det har nå gått over 50 dager med streik på Bergen Kristne Grunnskole. Det er trist for alle involverte.

Vi har i tidligere avisartikler gitt uttrykk for at skolene selv kan velge om man ønsker lokale avtaler eller tariffavtale. Det avgjørende er at skolene følger Privatskolelovens § 4-4, som sier at undervisningspersonalet har rett til lønns- og arbeidsvilkår som i tilsvarende offentlige skoler. Dette er et viktig lovkrav som sikrer gode lønns- og arbeidsvilkår i friskoler.

Så vil vi påpeke at det presiseres i forarbeidene til loven og i brev fra Udir i 2009 til Fylkesmannen i Sør-Trøndelag, at denne paragrafen ikke gir mandat til å kreve tariffavtale. Denne valgfriheten er viktig for KFF å verne om. 

Powered by Labrador CMS