Debatt
ULIKE: «Du overtar verdens vanskeligste jobb», var den velkomsthilsen nordmannen Trygve Lie (t.h.) ga sin ettermann da han i 1953 overlot ansvaret som FNs generalsekretær til Dag Hammarskjöld (t.v.).
NTB / NTB
FN-sjef, nobelprisvinner, politiker, diplomat og kristen mystiker
Dag Hammarskjöld er den eneste som har fått Nobels fredspris etter sin død. Fremdeles diskuteres det om hans død var en ulykke eller et politisk mord. I dag huskes han trolig best for en bok som kom ut etter hans død, der han framstår som en kristen mystiker.
«Du overtar verdens vanskeligste jobb», var den velkomsthilsen nordmannen Trygve Lie ga sin ettermann da han i 1953 overlot ansvaret som FNs generalsekretær til Dag Hammarskjöld.
Det var mange kontraster mellom de to: Arbeidergutten fra Grorud og overklassegutten som vokste opp på Uppsala slott. Men begge hadde tjent sine land i ansvarsfulle stillinger. Lie som justisminister i Nygaardsvolds regjering, og senere som utenriksminister i London-regjeringen. Hammarskjöld som diplomat, men også som politiker. Det var fra stillingen som konsultativ statsråd i Tage Erlanders regjering at den partiløse Hammarskjöld ble kalt til FN.