| Debatt
Fem feilslutninger i Ukraina-debatten mellom Moltu og Selbekk
FEILSLUTNINGER: Under påskudd av å spare menneskeliv, forsøker Moltu (bildet) å «umyndiggjøre» ukrainerne ved å fremstille det som om han vet hva som er «best for dem» – og at det ikke er våpenhjelp, skriver Geir Tønnessen.
Foto: Odd Mehus
Dagen hadde 5. mars en interessant podkastdebatt mellom Dagens redaktør Vebjørn Selbekk og Konservativts nestleder Tomas Moltu. Moltu kom i diskusjonen med fem alvorlige feilslutninger om Ukraina-krigen som jeg finner å måtte påpeke.
1. Moltu hevdet at de eneste to alternativene Vesten har i forhold til Ukraina-konflikten er forhandlinger – eller å sende våre egne sønner og døtre til fronten i Ukraina. Han påsto at Vesten «dytter ukrainerne foran seg» i en kamp mot Russland mens vi selv sitter trygt.
Ukraina har aldri bedt oss om å sende våre sønner og døtre til fronten, men å gi dem de redskapene de trenger slik at de selv kan kjempe for sin frihet. Under påskudd av å spare menneskeliv, forsøker Moltu å «umyndiggjøre» ukrainerne ved å fremstille det som om han vet hva som er «best for dem» – og at det ikke er våpenhjelp.