| Debatt
Et tankekors at vi ikke finner «Skriften alene» i oldkirken
SKRIFTEN: I sum ser jeg fortsatt svært lite bibelsk belegg for Sola Scriptura som dogme, skriver innsenderen.
ODD MEHUS
Jeg takker for Opheims innlegg «Hvem har fått myndighet til å fortolke Skriften?», som gir anledning til å belyse og avklare viktige punkter.
Først vil jeg igjen understreke at Bibelen er en autoritet som ingen kan gå imot. Vi kan absolutt ikke sette oss over Bibelen, og den vil være en prøvestein for våre tanker, tolkninger og teologier. Dette er i tråd med katolsk lære, og det er dermed ingen motsetning mellom protestanter og katolikker på dette punktet.
Opheim oppsummerer svært godt når han skriver: «Spørsmålet er ikke om Bibelen må fortolkes, men hvilken løsning Gud selv har gitt på menneskets feilbarlighet.» Dessverre er ikke Sola Scriptura en tilfredsstillende løsning på dette spørsmålet, som jeg har forsøkt å vise i mitt første innlegg .