For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Meninger

KRISTEN TRO: Det armenske kvarteret ligger mellom Jaffaporten (bildet) og Sionporten i den sørvestlige enden av Jerusalems gamleby. Armenerne var de første som tok imot den kristne tro som et folk i år 301 e.Kr., skriver Elisabeth Eriksen Levy.

«Er du gift med en snill mann?» Juleklipp «à la armensk»

Publisert

Julen nærmer seg, og det var på tide med en juleklipp. Min frisør gjennom mange år holder til på den andre siden av byen, og denne gangen hadde jeg ikke tid til reising. Jeg ga meg tilfeldighetene i vold og bestemte meg for å oppsøke en av de mange frisører i sentrum av Jerusalem.

Som sagt, så gjort. Jeg forsto raskt at denne kvinnelige frisøren ikke hadde hebraisk som morsmål. Vi kom i snakk, og hun fortalte at hun var kristen armener. Hun bodde i det armenske kvarteret i Jerusalem.

Der hadde hun vokst opp, og der hadde hun gått på skole. Men hun la raskt til: «Vi kristne i dette landet er som en sandwich. Vi er inneklemt mellom jøder og muslimer. Det er ikke lett.»

Powered by Labrador CMS