Debatt
VURDERING: I mine øyne er det både alvorlig og trist at den oppvoksende slekt ikke har fått (får) nødvendig opplæring i å vurdere sang og musikk, skriver Hans-Henrik Brix.
Adobe Stock
Edsingers forsvar for rockemusikk holder ikke mål
Olof Edsinger utdyper sitt syn på rockemusikk i innlegget «Kristen rock er i dag et etablert fenomen» i Dagen 4. april. Edsinger har rett i at jeg ikke kommenterte sitatene fra Ulf Christianssons tekster i mitt forrige innlegg. Jeg kjenner selvsagt igjen bibelske ord og tanker i de nevnte sitatene, men på meg virker de banale. Guds ord er alltid aktuelt, men jeg synes ikke «Jerusalems» tekster fortjener betegnelsen profetiske, selv om hensikten er å peke på et alvorlig og viktig budskap i vår tid.
Edsinger konstaterer at kristen rock er et etablert fenomen i dag, «og få i den yngre halvdelen av befolkningen vil i det hele tatt reflektere over at dette kan være et problem», skriver han. Det har han uten tvil rett i, men jeg tror Edsinger og undertegnede trekker ulike konklusjoner av dette faktum.
I mine øyne er det både alvorlig og trist at den oppvoksende slekt ikke har fått (får) nødvendig opplæring i å vurdere sang og musikk, og derfor mangler forutsetninger for å kunne velge det gode og holde seg borte fra det som bryter ned og ødelegger innenfra.