| Leder
Du, jeg og Dagen har et særegent ansvar
Det står nemlig skrevet.
REDDE ARRANGØRER: Yael Nilsen og Sarah Abraham inviterer til åpent minnetreff 7. oktober i Oslo sentrum.
Marianne Eide og Herman Frantzen
Det er ikke ofte man blir glad og trist samtidig av å lese en artikkel, men når min nye kollega Marianne Eide møter de to jødiske kvinne Yael Nilsen og Sarah Abraham er akkurat det som skjer.
To år etter massakren på over tusen jøder 7. oktober 2023 vil de minnes ofrene. Via Facebook har de derfor invitert til utstillinger, minneord og samhold fra klokken 11:00 til 19:00 i Oslo sentrum.
Man skulle kanskje tro at den jevne nordmenn makter å holde to tanker i hodet på en gang – at både 7. oktober og krigen i Gaza er grusom. Og at det er en selvfølge at jødiske nordmenn kan få lov til å markere det verste angrepet på jøder siden Andre verdenskrig.