For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

| Debatt

Da makten overtok troens navn

HISTORIE: Nikea må (...) ikke sees som en seier over vranglære alene, men som et historisk vendepunkt hvor troens språk ble forandret, skriver Opheim. Bildet er en illustrasjon og viser det antikke romerske teateret i Iznik, Tyrkia.
Publisert Sist oppdatert

Et tilsvar til David Andersen-Eikeri, høyskolelektor og studieleder ved Høyskolen for ledelse og teologi (HLT), i anledning hans innlegg i Dagen 9. juni 2025.

1.700 år er gått siden kirkemøtet i Nikea. Mange hyller dette som kristendommens store seier. Men hva om det i virkeligheten var starten på noe annet – en tro i Kristi navn, men ikke i Kristi ord?

Kirkemøtet i Nikea i år 325 ble ledet og sammenkalt av keiser Konstantin. Han var ikke døpt, men fortsatt innehaver av tittelen «Pontifex Maximus» – den hedenske statsreligionens øversteprest. Hans mål var å skape en enhetlig statsreligion som kunne samle imperiet. Da den kristne troen ikke lot seg samkjøre gjennom tvingende makt, ble innholdet forandret isteden.

Powered by Labrador CMS