Meninger
ALLTID ELSKET: For meg er vissheten om at Gud faktisk elsker meg, kjernen i mitt liv. Ja, selve meningen med livet, skriver Kent Andersen.
Berit Keilen / NTB
Kristi kjærlighet er fortsatt verdens håp
Vi behøver mer av dette i våre hjerter om vi ønsker å forvandle denne verden.
Alt blir faktisk ikke bra til slutt, og tiden leger ikke alltid alle sår. Det er noe av det livet har lært meg. Men vi kan lære å leve med det som er vanskelig og forsone oss med hva livet ble, og gjenfinne glede, håp og livslyst mitt i motgang, det tror jeg på. For også det har livet lært meg.
Etter å ha beskrevet vår bedrøvelige svake natur som jo er kilden til de fleste av våre sorger, og beskrevet all død og motstand vi kan møte i livet (som er kilden til alle andre sorger), så sier Paulus dette i slutten av Romerbrevet 8:
«Men i alt dette skal vi mer enn seire ved Ham som elsket oss. For jeg er overbevist om at verken død eller liv, verken engler eller myndigheter eller makter, verken det som er nå, eller det som skal komme, verken høyde eller dybde eller noen annen skapning skal være i stand til å skille oss fra Guds kjærlighet, den som er i Kristus Jesus, vår Herre» (Rom 8,37–39)