BØNNEFROKST: Den årlige nasjonale bønnefrokosten i Washington D. C. er det The Fellowship Foundation er mest kjent for. Bildet er fra årets bønnefrokost.
Evan Vucci, AP/NTB Scanpix
Tidligere KrF-topp mener TV-serie om bønnefrokost har en skjult agenda
Tidligere KrF-topp mener serien «The Family» tross kritisk tilnærming har positiv effekt på arbeidet med å spre budskapet om Jesus til ledere.
Den store amerikanske strømmetjenesten Netflix publiserte tidligere i august en dramadokumentar i fem deler som handler om et nettverk som ble bygget opp i USA av den norske emigranten og metodistpresten Abraham Vereide.
– Det ble skapt et inntrykk av at de ville lage en serie som så arbeidet fra perspektivet til dem som står bak bønnefrokostene og arbeidet med å gjøre Jesus kjent blant ledere, sier Lars Rise, som er intervjuet i serien. Rise representerte KrF på Stortinget i to perioder.
Nettverket kalles i serien «The Family», men er også kjent som The International Foundation og The Fellowship Foundation Det er særlig kjent for å arrangere Den nasjonale bønnefrokosten i Washington D.C. der alle amerikanske presidenter har deltatt siden første gang i 1953.