For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Prekenhåndboken

FORKLARELSESDAG: De tre disiplene som Jesus tok med seg, synes allerede i disippeltiden å ha hatt status som disippelflokkens «arbeidsutvalg», skriver Odd Sverre Hove.

Ordet om Jesu guddomsherlighet

Publisert Sist oppdatert

På Kristi forklarelsesdag får vi et glimt av Jesus slik han er i himmelsk herlighetslys. Matteus introduserer avsnittet slik:

1 Seks dager etter tok Jesus med seg Peter, Jakob og broren hans, Johannes, og førte dem opp på et høyt fjell, hvor de var for seg selv.

De tre disiplene som Jesus tok med seg, synes allerede i disippeltiden å ha hatt status som disippelflokkens «arbeidsutvalg» (om vi kan låne språk fra nyere organisasjonskultur). Tradisjonelt sies det at det var Tabor-fjellet Jesus førte dem opp på. Men etter all sannsynlighet var det nok heller det høye Hermon-fjellet lenger nord. Matteus fortsetter slik:

Powered by Labrador CMS