❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer
HODEBRY: Fretex ønsker klær til gjenbruk, men sliter med håndteringen av tekstilavfall som havner i samme klescontainer. Det har resultert i færre innsamlingsbokser i hovedstaden.

Tekstilavfall skaper trøbbel for Fretex

Fretex mener tekstilavfall forringer tekstiler til gjenbruk og reduserer nå innsamlingen av klær i Oslo fra 350 Fretex-bokser til 150.

Publisert Sist oppdatert

De karakteristiske røde boksene til Fretex er et kjent innslag mange steder i Norge, men i hovedstaden blir det færre å se av dem i tiden fremover.

Årsaken er nemlig at Oslo Renovasjons- og gjenvinningsetat (OsloReg) har tildelt plasser på sine returpunkt fra 1. mars, og det er da stilt krav om at tekstilavfall og tekstiler til gjenbruk skal samles i samme boks.

Dette er ifølge Kristin Hareide, direktør for Miljø, Fretex, ingen god løsning for gjenbruksbedriften. Beslutningen om å redusere antall klescontainere i hovedstaden har vært et vanskelig dilemma for Fretex.

Powered by Labrador CMS