«Man kan svekke oppfatningen av hvor viktig prestens arbeid er», skriver Dagen. Bildet er fra en markering for streikende prester utenfor Oslo domkirke i helgen. Foto: Terje Bendiksby / NTB
Prester som streiker
En av farene ved at prester streiker er at det som positivt forstått er annerledes med dette yrket, blir mindre tydelig
For første gang i historien streiker medlemmer i Den norske kirkes presteforening. Som en begynnelse ble 21 prester, diakoner og andre kirkeansatte tatt ut av tjeneste før helgen.
I skrivende stund er konflikten med arbeidsgiverorganisasjonen KA uløst. Det er varslet at streiken kan bli trappet opp denne uken.
Situasjonen illustrerer et dilemma som fortjener noen prinsipielle refleksjoner. På den ene siden må vi huske at prester som alle andre arbeidstakere trenger gode rammer rundt jobben sin.