🍁 1 krone for 1 måned

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer
PARTIDISIPLIN: Kinas president Xi Jinping taler under det femte plenumsmøtet i Kommunistpartiets 20. sentralstyre i Beijing torsdag.

Xi vil ha mer partidisiplin – utrenskningen større enn på lenge

Kinas kommunistparti varsler at partidisiplinen skal skjerpes etter et fire dager langt lukket plenummøte i partiets sentralkomité. At mange uteble fra møtet, tyder på at utrenskningen fortsetter for fullt.

Publisert Sist oppdatert

Da møtet ble avsluttet torsdag, var det klart at 33 topper i partiet er blitt ekskludert. Av disse kommer 16 fra militæret, ifølge en uttalelse. Det er ikke kjent hva de er anklaget for, bortsett fra «alvorlige brudd på loven og disiplinen».

Vanligvis deltar rundt 300 personer på plenumsmøtet, men i år var mange fraværende, ifølge en analyse forskeren Neil Thomas ved Asia Society Policy Institute har gjort. Han har regnet ut at oppmøtet kun var på 74 prosent, noe som er det laveste siden Mao Zedong var Kinas leder, melder nyhetsbyrået AP.

Ny femårsperiode neste år?

Powered by Labrador CMS