GJELD: Frankrikes president mener andre påskedag må bli ordinær arbeidsdag i landet.
Adobe Stock
Vil fjerne andre påskedag som offentlig fridag
Frankrikes statsminister mener franskmennene må arbeide på denne dagen i fremtiden for å bedre landets økonomi.
– Dette er siste stopp før vi kjører utfor stupet, og gjelden knuser oss. Hele nasjonen må jobbe mer, produsere mer og sikre at totalaktiviteten er høyere gjennom året, sa statsminister François Bayrou i en tale i Paris denne uken.
Det kanskje mest kontroversielle tiltaket på listen for å bremse landets gjeld, er å fjerne to offentlige fridager fra kalenderen.
– Landet er avhengig av offentlig pengebruk og befinner seg i livsfare, med en statsgjeld som øker med 5.000 euro hvert sekund. Rentekostnadene er på vei til å nå 100 milliarder euro årlig innen 2029 dersom ingenting blir gjort, uttalte Bayrou.