For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Preses Helga Haugland Byfuglien i Den norske kirke ønsker at kirken skal stå samlet selv om det er ulike syn i spørsmålet om kirkelig vielse av likekjønnede. Foto: Håkon Mosvold Larsen / NTB scanpix

Vigsel av homofile opp på kirkemøtet i april

Kirkemøtet skal allerede i april neste år behandle spørsmålet om kirkelig vigsel av likekjønnede. Det besluttet Kirkerådet torsdag.

Publisert Sist oppdatert

– Vi er opptatt av at kirken må stå samlet på tross av ulike syn i dette spørsmålet. Derfor er det viktig å kunne behandle denne saken til neste år, sier biskop Helga Haugland Byfuglien i en pressemelding fra Den norske kirke.

Vedtaket i Kirkerådet ble fattet etter initiativ fra Bispemøtet.

– Kirken må erkjenne at det foreligger to syn i denne saken som ikke lar seg forene. De som forfekter det ene syn, må likevel akseptere at andre mener annerledes. Vi mener derfor at Kirkemøtet bør inviteres til å gjøre et nytt vedtak hvor denne erkjennelsen legges til grunn, heter det i et brev fra Bispemøtet.

Powered by Labrador CMS