DOMSTOL: Justisminister Anders Anundsen (FrP) er i ferd med å utrede en domstol kan erstatte dagens Utlendingsnemnd. Foto: Vidar Ruud, NTB Scanpix
Fotobyline
Utreder om domstol skal erstatte UNE
Justisminister Anders Anundsen (Frp) vurderer å opprette en asyldomstol i stedet for Utlendingsnemnda.
Det vil i tilfelle bety at asylsøkere som har fått avslag hos Utlendingsdirektoratet (UDI), ikke lenger skal klage til Utlendingsnemnda (UNE). I stedet utreder regjeringen nå en ordning med en forvaltningsdomstol, opplyste justisminister Anders Anundsen i Stortinget onsdag.
– Arbeidet er satt i gang. Det er en stor utredning med en helt annen retning enn dagens forvaltningspraksis. Det betyr at vi må ha et godt fundament for å legge opp til en slik løsning, sa Anundsen.
Opplysningene om arbeidet med en ny ordning kom da Anundsen onsdag måtte svare på spørsmål fra Venstre-leder Trine Skei Grande om asylsøkere har god nok rettssikkerhet.