🍁 1 krone for 1 måned

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer
FUNN: En mynt preget under Olav den helliges tid som konge i Norge er funnet i den historiske vikingmyntskatten.

Unik Olav den hellige-mynt funnet i norgeshistoriens største vikingmyntskatt

Norgeshistoriens største vikingmyntskatt i Østerdalen har allerede bikket 5000 mynter. Blant myntene har arkeologene nå funnet en helt unik mynt preget under Olav den hellige.

Publisert

– Dette er helt fantastisk morsomt. Etter å ha jobbet med dette i 25–30 år, så er det helt fantastisk med et så sjeldent funn, sier professor og myntekspert Svein Gullbekk ved Kulturhistorisk museum til NTB.

Mynten ble funnet blant de tusenvis av myntene i Mørstadskatten, som ble funnet på Rena i Østerdalen i april. Det var to privatpersoner med metallsøkere som gjorde det sensasjonelle funnet.

Olavsmynten skal nå bli selve kronjuvelen i en ny utstilling på museet som skal vise fram store deler av skatten for første gang for publikum. Utstillingen åpner 20. november.

Powered by Labrador CMS