Denne uken er utenriksminister Espen Barth Eide i New York for en FN-konferanse om tostatsløsningen mellom Israel og Palestina.
Pamela Smith / AP / NTB
UD: Norge bidrar med 200 millioner i budsjettstøtte til Palestina
Norge skal bidra med 200 millioner kroner slik at offentlige ansatte i Palestina får utbetalt lønninger.
Denne uken deltar utenriksminister Espen Barth Eide (Ap) på en FN-konferanse om tostatsløsningen i New York. Norge og Japan leder arbeidsgruppen om hvordan Palestinas økonomi kan styrkes.
I en pressemelding skriver Utenriksdepartementet at Norge bidrar med 200 millioner kroner slik at offentlige ansatte i Palestina får utbetalt lønninger. Målet er å sikre at den palestinske staten har en bærekraftig økonomi og kan gi viktige tjenester til befolkningen.
Ifølge palestinske myndigheter har Israel siden oktober 2023 tilbakeholdt inntekter som nå utgjør hele 27,5 milliarder kroner – om lag halvparten av Palestinas statsbudsjett for 2025.