SYNKENDE MORAL: Over 1.000 russiske soldater er siktet for desertering eller ordrenekt siden september i fjor. Det er en kraftig økning, ifølge mediet Mediazona.
Dmitri Lovetsky / AP / NTB
Uavhengig nettavis: Over 1.000 soldater siktet for desertering og ordrenekt
Siden Putin varslet delvis mobilisering av reservesoldater, skal 1.064 russiske soldater ha blitt siktet for desertering eller ordrenekt i Russland.
Antallet russere som ikke er villig til å gå til krig, har økt kraftig siden begynnelsen av mars. I mars alene ble det registrert rundt 400 slike tilfeller, og tall for april indikerer en lignende trend, ifølge det uavhengige russiske mediet Mediazona.
Ifølge mediet dreier imidlertid 90 prosent av sakene seg om desertering, at noen forlater de væpnede styrkene uten tillatelse. Flere rekrutter som er dømt for dette får en betinget dom, og kan dermed sendes tilbake til fronten, ifølge noen av dommene som er offentlig kjent.
Russlands president Vladimir Putin beordret 300.000 reservister å delta i krigen i Ukraina etter en rekke nederlag på slagmarken. Da Russland startet sin fullskala invasjon av Ukraina 24. februar i fjor, lovet Putin at han kun ville sende frivillige og midlertidige soldater til fronten.