For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Tilhengere av retten til abort demonstrerer i Michigan. Et flertall av amerikanerne er tilhengere av abortrettigheter, og det er også et flertall i Senatet, selv om de aller fleste republikanere er imot abort. Foto: Paul Sancya / AP / NTB

Tverrpolitisk gruppe senatorer vil gjenopprette retten til abort

To demokrater og to republikanere går sammen om et trolig forgjeves forsøk på å gjenopprette retten til abort etter den omstridte høyesterettskjennelsen.

Publisert Sist oppdatert

Lovforslaget har ingen sjanse til å bli vedtatt, men er mer et signal til delstatsforsamlinger og til offentligheten om at et flertall i Senatet er for å gjøre rett til abort til lov, selv om de ikke har de 60 stemmene som trengs for å vedta det i Senatet, som er delt 50-50 mellom de to partiene.

– Vi tenker fortsatt at det er nyttig å vise at det er et tverrpolitisk flertall som ønsker å gjøre Roe vs. Wade til lov, selv om lovforslaget ikke får nok stemmer, sa demokraten Tim Kaine, som la det fram.

Forslaget støttes også av demokraten Kyrsten Sinema og republikanerne Susan Collins og Lisa Murkowski. Ingen andre republikanere har sagt de ville støtte det.

Powered by Labrador CMS