For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

HOVEDPERSONEN: – Hovedpersonen i alterskapet er den minste, Jesus. Se hva Maria gjør, hun løfter fram barnet og peker på ham. Mariakirken er en Jesus-kirke, slik alle kirker er det, sa biskop Halvor Nordhaug.

Turistene får beste kirketid

Smykkeskrinet Mariakirken i Bergen er gjenåpnet etter fem års restaureringsarbeid med en sammenlagt prislapp på 120 millioner kroner. 11-gudstjenesten på søndagene blir på engelsk.

Publisert Sist oppdatert

– Dette er en fin måte å samarbeide på. Kirken er større enn vår lutherske sammenheng, smiler Hildegunn Isaksen. Hun er kledd i vakker, rød prestedrakt og deltar i festgudstjenesten i anledning gjenåpningen av den 835-år gamle perlen av et gudshus like bak Bryggen i Bergen.

– Måtte tenke nytt

Den taktfaste trommingen til buekorpset påkaller oppmerksomheten til turistene. De strømmer til med kamera og spør hva anledningen er. De frimodigste, som forsøker å komme seg inn i kirken, får et høflig nei. Denne gudstjenesten er kun for spesielt inviterte. Men snart er det turistene som skal få den beste kirketiden. Isaksen forteller at det har vært viktig å tenke nytt når en ønsker å samle flere til gudstjeneste og fem kirker befinner seg innenfor 1,5 kilometer av hverandre i Bergen sentrum.

Powered by Labrador CMS