For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

PST startet terroretterforskning av kvinnen for drøyt halvannet år siden. Illustrasjonsfoto: Cornelius Poppe / NTB scanpix

Trøndersk IS-kvinne risikerer tolv års fengsel

Kvinnen fra Trøndelag som sluttet seg til IS og nå sitter i en leir i Syria, risikerer inntil tolv års fengsel om hun kommer tilbake til Norge.

Publisert Sist oppdatert

Det er foreløpig ikke tatt ut noen siktelse mot kvinnen, men PST startet terroretterforskning av henne for drøyt halvannet år siden, skriver Adresseavisen.

– Hun har i lang tid vært internasjonalt etterlyst for deltakelse i en terrororganisasjon. Det er vanskelig å si noe om en siktelse mot henne, men hun vil jo i hvert fall bli etterforsket opp mot deltakelse i ISIL, opplyser statsadvokat Frederik G. Ranke ved Oslo statsadvokatembeter til avisen.

Deltakelse i en terrororganisasjon har en strafferamme på seks års fengsel, mens en eventuell siktelse for rekruttering kan føre til dobbelt så lang straff.

Powered by Labrador CMS