☀️ SOMMERKAMPANJE 1,- ut august

Du kan betale med vipps Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

Støtte fra biskopen

Biskop Ernst Baasland er en av dem som har gått offentlig ut og bedt Stavanger kommune bør legge til rette for bedre lokaler og mer plass for den katolske kirken i byen.

Publisert Sist oppdatert

– Det er viktig at den katolske kirke ikke blir stående alene i dette. Den katolske kirke driver i dag det mest vellykkede integreringsarbeid som finnes i Norge. Bortimot halvparten av landets innvandrere er kristne, og halvparten av dem igjen har katolsk bakgrunn. Mange av dem har kirken som sitt møtested. De oppsøker kirken for å få både praktisk og åndelig hjelp, sier biskop Baasland.

Han mener Stavanger kommune må strekke seg langt for å finne en løsning for byens katolske menighet.

– Stavanger er en løsningsorientert kommune, og jeg håper dette kan løse seg ganske fort. Vi må ikke glemmer at det var den katolske kirken som grunnla Stavanger by, og at St. Svithun har en symbolverdi som vi må ta vare på, sier biskopen i St. Svithuns by.



Støtte fra hele landet

Også i byer som Oslo, Drammen, Tønsberg, Skien, Kristiansand og Bergen har ikke eksisterende kirkebygg kapasitet til å ta seg av tilstrømningen av arbeidsinnvandrere og andre utlendinger som vil feire katolsk messe. Og det er ikke bare biskopen i Stavanger som engasjerer seg for å hjelpe landets katolske menigheter. På det siste møtet i Mellomkirkelig råd ble også temaet tatt opp. I en uttalelse viser de til at den katolske kirkes innsats overfor de store gruppene katolske arbeidsinnvandrere krever ressurser langt utover det kirken får overført av offentlige tilskudd.

– Mellomkirkelig råd oppfordrer menigheter i Den norske kirke og andre kirker i Norge til å vurdere om de kan tilby kirkerom på kort eller lang sikt for gudstjenester og kirkelige handlinger. Den norske kirke i utlandet møter selv fleksibilitet og generøsitet i denne typen utfordringer i katolske land. Dette kan på samme måte være norske menigheters svar og verdifulle bidrag til å avhjelpe de kritiske behov som Den katolske kirke i Norge står overfor, sier biskop Ernst Baasland.


Powered by Labrador CMS