Påseilte ultraortodokse jøder feirer gledesfesten purim i Mea Sharim i Jerusalem med minimal respekt for smitteverntiltakene mot koronaviruset. Foto: Oded Balilty / AP / NTB
Store folkeansamlinger under purim-feiringen i Israel
Store folkemengder samlet seg søndag i Jerusalem under purim-feiringen, stikk i strid med myndighetenes koronatiltak.
Myndighetene er bekymret og husker fjorårets purim-feiring, som bidro til den første store smittebølgen. Folk er bedt om å feire hjemme, og politiet forsøkte å hindre folk i å kjøre inn i byen.
Men det hindret ikke at store folkemengder samlet seg til gatefest og store bønnemøter i den ortodokse bydelen Mea Sharim.
Gledesfesten purim markerer jødenes seier over en tyrann i Persia og feires med kostymer og ofte et stort alkoholkonsum.