Palestinakomiteen har lenge demonstrert for at oljeondet skulle trekkes ut av investeringer i Israel. Her fra en demonstrasjon i Kristiansand i 2024 til støtte for Palestina.
Tor Erik Schrøder / NTB
Statsadvokaten ber Kripos vurdere etterforskning av oljefondets Israel-investeringer
Statsadvokaten har mottatt Palestinakomiteens anmeldelse av oljefondets Israel-investeringer og ber Kripos vurdere etterforskning.
Torsdag ble det kjent at Palestinakomiteen har anmeldt Norges Bank, oljefondet og Finansdepartementet for medvirkning til krigsforbrytelser.
– Det bekreftes at anmeldelsen er mottatt her, og kan opplyses at den i dag er oversendt Kripos med anmodning om å vurdere om det er grunn til å iverksette etterforskning, sier statsadvokat Carl Fredrik Fari til Aftenposten
fredag.
Palestinakomiteen leverte anmeldelsen til Det nasjonale statsadvokatembetet fredag. Bakgrunnen var at oljefondet har investert i israelske selskaper som har tjent store summer på krigføringen på Gaza.