Søndagsavisene forsvinner i Bergen
Bergens Tidende og Bergensavisen har bestemt seg for å legge ned sine søndagsutgaver på papir. Forklaringen er høye kostnader og svikt i annonseinntektene.
Den siste søndagsavisa på papir kommer 20. mars i år, opplyser Bergens Tidende. Bergensavisen legger ned sin søndagsutgave samtidig, ettersom de to avisene distribueres sammen.
BTs sjefredaktør Øyulf Hjertenes forklarer at bakgrunnen for nedleggelsen er endringer i folks medievaner. Leserne sprer seg på flere kanaler, og derfor velger annonsørene andre dager enn søndag. Samtidig har avisene hatt høye kostnader på trykking og distribusjon av søndagsaviser.
«Kostnader til trykking og distribusjon på søndager går i dag i for stor grad ut over evnen til å lage den beste journalistikken. Vi vil sørge for at vi har ressurser til å drive god journalistikk også i årene som kommer», skriver Hjertenes i en pressemelding.