MISJONSHISTORIE: – Norge var det landet i verden som hadde flest pinsemisjonærer ut fra folketallet, på et tidspunkt faktisk så mange som hvert hundrede medlem i Pinsebevegelsen, sier forfatter Geir Lie.
Jan Ottar Jensen
Skriver omfangsrikt om 110 år med pinsemisjon
Fortellingen om norsk pinsemisjon er oppløftende, men har også mørke flekker, ifølge forfatteren som denne uka presenterer en tykk bok om sendebud med sterke kall.
Geir Lie har fra før skrevet bind I og bind II av den norske pinsemisjonshistorien – på engelsk. Nå er han også ferdig med bind III. Den delen får du foreløpig bare på norsk.
Mellom permene på Kallets triumf er nå alle tre bind bundet sammen til en så tykk bok at forleggeren satte ned foten for forfatterens omfangsrike litteraturliste. Det fikk holde med 340 sider pinsehistorie, for øvrig fullstappet av referanser og noter, syntes Hermon forlag.
Boka dekker perioden fra 1907 til 2018 og presenteres offisielt på Led26, Pinsebevegelsens store nasjonale ledersamling som finner sted på Lillestrøm fra torsdag til søndag.