For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Anne Lise Ådnøy er biskop i Stavanger bispedømme.

Sinte foreldre etter at konfirmanter måtte ta stilling til abort – nå svarer biskopen

Først ba konfirmantlederen 14-åringer om å vurdere abortspørsmål på foster med påviste diagnoser - deretter ble en rullestolbruker trillet inn i kirken.

Publisert Sist oppdatert

Hendelsen fant sted for to uker siden i Den norske kirke i Hå på Nærbø, melder Stavanger Aftenblad. Ifølge avisen reagerer flere foreldre på måten 14-åringene ble informert om abort.

En konfirmantleder som avisen har anonymisert, spurte først 14-åringene om de ville anbefalt abort av et foster med alvorlige diagnoser. Flere konfirmanter svarte ja på spørsmålet ved å rekke opp hånden. Deretter ble en ungdom, med flere av disse diagnosene, trillet inn i lokalet i rullestol.

— Får dårlig samvittighet

Powered by Labrador CMS