VIKTIG ROLLE: Erhard Hermansen ønsker med egne øyne se innsatsen som gjøres av kirkene i Ukraina.
Tore Hjalmar Sævik
Reiser for å vise solidaritet med Ukrainas kristne
Lederen av Norges Kristne Råd er i Ukraina for å for å stå sammen med krigsofrene og for med egne øyne se innsatsen som gjøres av kirkene.
Lørdag formiddag reiste Erhard Hermansen først til Polen, hvor han ble plukket opp, og deretter ble han kjørt over grensen til det krigsherjede nabolandet.
Med seg på reisen har han Bernt Greger Olsen, som er bibelmisjonsleder i Bibelselskapet. Begge de norske organisasjonene har i en årrekke hatt et tett samarbeid med søsterorganisasjonene i Ukraina.
– Det var ukrainerne som henvendte seg til oss og spurte om vi kunne komme og vise vår solidaritet – og la de lokale kristne forstå at det finnes kristne i Norge som står sammen med dem og som ber for dem, sier generalsekretæren.