For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Saken førte til omfattende demonstrasjoner i Polen, som har blant de strengeste abortlovene i Europa.

Polske leger dømt til fengsel for ikke å ha utført abort

Tre polske leger er dømt for ikke å ha utført en abort som kunne reddet en gravid kvinne. Kvinnen døde som følge av komplikasjoner knyttet til graviditeten.

Publisert

Hendelsen skjedde i byen Pszczyna sør i Polen i 2021, kort tid etter at abortlovene i landet ble strammet inn.

En 30 år gammel kvinne, som var gravid med et foster som hadde alvorlige misdannelser, ble lagt inn på et sykehus etter at fosterhinnen sprakk. Hun var da i 22. svangerskapsuke. Legene ventet på at fosteret skulle dø naturlig, men kvinnen døde av septisk sjokk.

En domstol har funnet at legenes handlinger satte kvinnens liv i fare og fant dem skyldige i å ha forsømt sine medisinske plikter.

Powered by Labrador CMS