PANIKK: – Jeg er en effektiv dame og en fikser. Men her følte jeg at jeg stirret inn i et kratt og ikke hadde noen sjanse, sier Oase-leder Mette Boye om tiden etter at Bjarte Baasland døde.
Stein Gudvangen / KPK
Oase-lederen: – Jeg kjente panikken komme
Da Bjarte Baasland brått gikk bort, forsvant også viktig detaljkunnskap om Oase-stevnet. Leder Mette Boye kjente på ren panikk.
Det var dette de erfarte i Oase da Bjarte Baasland døde 26. februar. Han var en krumtapp i inspirasjons- og fornyelsesbevegelsen som til uka samler mellom 2.500 og 3.000 mennesker til sitt store sommerstevne i Fredrikstad.
I 13 år var Baasland ansatt i Oase. Han hadde en helt sentral rolle i arbeidet med alle sider av sommerarrangementet. Etter så mange år satt han med mengder av oppsamlet kompetanse og omfattende detaljkunnskap. Mye av informasjonen hadde han bare i hodet.
– Dét vet Bjarte, var et omkved i Oase-ledelsen.