For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

- Norske fengsler skremmer ikke utenlandske kriminelle

Andelen utlendinger i norske fengsler er firedoblet på 14 år. Nå er 34 prosent av de innsatte utenlandske statsborgere.

Publisert Sist oppdatert

Tall TV 2 har inn­hen­tet viser at an­de­len uten­lands­ke stats­bor­ge­re i nors­ke fengs­ler har økt fra 8,6 pro­sent i 2000 til 34,2 pro­sent ved ut­gan­gen av mai i år.

Uten­lands­ke kri­mi­nel­le uten lov­lig opp­hold i Norge har de samme ret­tig­he­ter som andre inn­sat­te, kul­tur­til­bud, dag­pen­ger, guds­tje­nes­ter, de kan ringe hjem, ha full helse­hjelp og kan søke Nav om til­skudd til blant annet klær.

- Jeg tror ikke feng­sels­straf­fen er sær­lig av­skrek­ken­de for en del av dem som til­hø­rer disse grup­pe­ne, de tar sine sjan­ser og det gjør de be­visst for å oppnå en bedre til­væ­rel­se, sier ad­vo­kat Jo­stein Alv­heim til TV 2.

Powered by Labrador CMS