For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer

☀️ SOMMERKAMPANJE 1 krone, ut august Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

HUITFELDT: Utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) bekrefter at norske myndigheter er i ferd med å hente et foreldreløst barn som har oppholdt seg i en leir i Syria. Barnet hadde norsk far. Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau via AP/NTB

Norge henter foreldreløst barn som har oppholdt seg i Syria-leir

UD bekrefter at Norge har hentet ut et foreldreløst barn med norsk far fra en IS-leir i Syria. Barnet ble hentet ut i en hemmelig operasjon mandag, skriver VG.

Publisert Sist oppdatert

Utenriksminister Anniken Huitfeldt (Ap) bekrefter på regjeringens nettsider at norske myndigheter er i ferd med å hente et foreldreløst barn som har oppholdt seg i en leir i Syria.

– Barnet hadde norsk far. Far-barn-relasjonen er etablert gjennom DNA og barnet vurderes derfor som norsk statsborger. Barnet er under skolealder og skal til Norge, sier Huitfeldt.

Ifølge VG , som skrev om saken først, ble operasjonen gjennomført mandag i byen Qamishli i Rojava i Nord-Syria.

Powered by Labrador CMS