Norge har fylt Syria-kvoten på 1.000 flyktninger
Norge har gitt beskyttelse til i overkant av 1.000 flyktninger fra Syria. Dermed har regjeringen fylt kvoten.
– Det er ikke aktuelt å ta imot flere enn 1.000 flyktninger fra Syria i år, sier statssekretær Himanshu Gulati (Frp) i Justisdepartementet til NTB.
Han understreker at Norge i strid med antydningene i pressen denne uken, allerede har fylt kvoten på 1.000 FN- flyktninger. Det har skjedd som et resultat av uttaksturene som Utlendingsdirektoratet har gjennomført i Jordan, Libanon og Tyrkia. Alle er ikke i Norge ennå, men samtlige er gitt beskyttelse, anfører han.
– Alle flyktningene har behov for beskyttelse og gjenbosetting. Mange trenger oppfølging av lege og helsepersonell, men det gjelder ikke alle. Vi har også tatt hensyn til kommunenes behov, sier han.