FORAN KLEDET: Er køen lang, får man se likkledet i tre minutter. Kommer man på en en gunstig tid, har man fem minutter til rådighet.
Ingunn Rui
Millioner i kø før de får tre minutter foran et tøystykke
Jostein Andreassen har gjort det til et kall å fortelle flest mulig om likkledet i Torino. – Jesus har stått opp. Det er kledets budskap til vår tid, sier han.
Køen er lang for å se kledet, som sist ble vist fram i 2010. 19.april åpnet katedralen i den nord-italienske byen dørene for publikum, og onsdag er siste anledning til å ta kledet i øyesyn i denne omgang. Tre millioner besøkende er ventet.
Les også: Paven: –Redd moder jord nå
Flere hundre vitenskapsmenn over hele verden har forsket på det gulnede tøystykket. Majoriteten mener sannsynligheten for at dette er identisk med linkledet Josef fra Arimatea svøpte Jesu døde kropp i er stor.