SKUFFET: Toril Margrete Bø Hansen er skuffet over at konvertitten Reza ikke vant fram i tingretten. Spesielt reagerer hun på punktet hvor retten hevder at Reza er en såkalt bekvemmelighetskonvertitt, altså at afghaneren skal ha konvertert utelukkende på bakgrunn av et motiv om å få opphold i Norge.
Klaus Gustafsson
Mener dom viser mangel på forståelse
Den afghanske konvertitten Reza tapte mot Utlendingsnemnda (UNE) i tingretten. Hovedårsakene var tvil om motivet bak hans konvertering til kristendommen og hans mangel på refleksjon rundt frafallet fra islam.
– Vi er triste nå. Dette er frustrerende, og etter mitt syn uforståelig, sier Toril Margrete Bø Hansen, Rezas fadder, til Dagen.
– Jeg ser hvordan retten tenker, men jeg stiller meg spørsmålet om hva som skal til for å bli trodd som kristen. Jeg lurer rett og slett på hva som er godt nok. Jeg mener denne dommen viser en manglende forståelse for sakens realiteter fra rettens side, fortsetter hun.
Rettsaken mellom den kristne konvertitten Reza og Utlendingsnemnda (UNE) pågikk i Oslo tingrett 23. og 24. mars. Den 22 år gamle afghaneren ble sendt ut av Norge før rettssaken startet, og måtte dermed forklare seg via telefon fra Kabul. Dette etter at forespørsler om å få bruke den norske ambassaden eller Kirkens Nødhjelps lokaler ble avvist. Reza gav flere ganger i løpet av forklaring uttrykk for at han var redd og ikke befant seg i trygge omstendigheter.