Toppsjefen i Tesla og SpaceX Elon Musk har ifølge Bloomberg gitt iranerne tilbud om gratis bruk av Starlink for å sikre nettforbindelse i landet. Men det iranske regimet skal også ha greid å ramme satellittbasert nettforbindelser.
Susan Walsh / AP / NTB
Medier: Iran forsøker å sperre Musks Starlink
Iranske myndigheter har tatt i bruk militære signalforstyrrere, angivelig levert av Russland, for å stenge tilgangen til satellittjenesten Starlink, ifølge flere medier.
– Til tross for rapporter om at titusenvis av Starlink-enheter er i bruk inne i Iran, har nedstengningen også nådd satellittforbindelser, skriver Forbes.
Rundt 30 prosent av Starlinks opp- og nedlink-trafikk skal i første omgang ha blitt forstyrret, før andelen i løpet av få timer økte til «over 80 prosent».
The Times of Israel skriver at utplasseringen av Starlink-mottakere nå er langt større i Iran enn under tidligere internett-nedstengninger. Dette skjer til tross for at iranske myndigheter aldri har autorisert tjenesten, noe som gjør den ulovlig å eie og bruke i landet.