❄️ 1 krone for 1 måned Du kan betale med vipps

Er du under 30? Bestill med UNG her

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Et abonnement gir tilgang til alt innhold vi publiserer
MÅLING: Nær halvparten av de spurte i en ny VG-måling vil at oljeletingen skal stanse opp. Foto: Carina Johansen / NTB

Måling: Én av tre ønsker stans i oljeleting

Én av tre nordmenn mener at Norge bør slutte å lete etter olje og gass, ifølge en fersk VG-måling.

Publisert Sist oppdatert

49 prosent mener leteaktiviteten bør forsette, mens 35 prosent vil at den skal stanse, ifølge undersøkelsen utført av Respons Analyse på vegne av avisa. 16 prosent svarer at de er usikre.

Nettopp spørsmålet om leting etter olje og gass vil bli sentralt i eventuelle regjeringsforhandlinger uansett hvem som vinner valget.

I målingen er det et klart flertall for letestans blant velgerne til Rødt, SV, MDG og Venstre. Et klart flertall av Høyre, Frps og Sps velgere ønsker fortsatt oljeleting, mens KrFs velgere er splittet. Også Aps velgere er splittet i målingen. 34 prosent av velgerne sier nei til leting, mens 45 ønsker at den skal fortsette.

Powered by Labrador CMS