For å lese denne saken må du være abonnent

Et abonnement gir tilgang til alt innhold og vi har følgende tilbud

1 måned - 1 krone Du kan betale med vipps

Deretter kr 299,- pr måned. Automatisk månedlig fornyelse til ordinær pris. Ingen bindingstid, du sier selv opp når du ønsker

Er du allerede abonnent?

Fortsett 👉

Tegneren Renald Luzier, kjent som «Luz», jobbet for det franske satiremagasinet Charlie Hebdo. I et nytt magasin skildrer han marerittene, søvnproblemene og paranoiaen han har følt etter at tolv kolleger ble drept i terrorangrepet i januar. Foto: Philippe Wojazer / Reuters / NTB scanpix

Luz tegner det tunge livet etter Charlie Hebdo-massakren

Mareritt, søvnproblemer, paranoia og politifolk som følger ham til toalettdøra. Slik er livet blitt for karikaturtegneren Luz etter at tolv kolleger ble drept i terrorangrepet mot Charlie Hebdo.

Publisert Sist oppdatert

I et nytt tegneseriehefte, som kom i salg torsdag, skildrer han det tunge livet etter at flere av hans beste venner og kolleger ble drept da to ytterliggående islamister angrep bladets redaksjonslokaler i Paris i januar.

Albumet har fått tittelen «Katarsis», som er gresk og betyr renselse.

– En dag mistet jeg evnen til å tegne, samtidig som jeg mistet en hel haug med venner. Den eneste forskjellen var at evnen til å tegne kom tilbake, litt etter litt. Både mørkere og lysere til sinns, skriver Luz i forordet.

Powered by Labrador CMS